תזמורת הנוער הלאומית הישראלית לכלי נשיפה

בצלאל קופרווסר

מפקח מרכז על החינוך המוזיקלי

אין אדם שאינו אוהב מוזיקה, אין אדם שמוזיקה אינה פורטת על נימי רגשותיו, אולם מי שמתעסק במצויינות במוזיקה ורואה במוזיקה חלק אינטגרלי מחייו מרגיש כי "המוזיקה מנפצת את השמיים", כפי שאמר פעם שארל בודלר מגדולי המשוררים הצרפתיים.
התזמורת הלאומית הישראלית הינה גוף של מצויינות מוסיקלית, ונגני התזמורת הלאומית הינם בני נוער שהמוזיקה זורמת בעורקיהם, לא הם בחרו במוזיקה אלא המוזיקה בחרה בהם, המוזיקה היא חלק משמעותי בחייהם.

המוזיקה מייצגת מגוון של תרבויות ומסורות והיא בבחינת צוהר לפרקים שלמים בתולדות החברה והתרבות האנושית. באמצעות המוזיקה אנו חושפים את התלמידים לפס הקול של התרבות האנושית, לנכסי צאן הברזל של תרבותנו וגם לסוגות שאינן מטופחות ע"י כוחות השוק, ועקב כך דלים סיכוייהם של התלמידים להחשף אליהן באופן עצמאי.
הקונצרט לו נאזין היום מורכב מפסיפס מגוון של יצירות מוסיקליות וכולו תוצר של עבודה קשה, מצויינות מוסיקלית ושימוש במוזיקה ככלי חינוכי.
בצלאל קופרווסר

רן נחום

מנהל התזמורת הלאומית

תזמורת הנוער הלאומית הישראלית לכלי נשיפה, אשר נוסדה ביוזמת הפיקוח על החינוך המוזיקלי שבמשרד החינוך, מהווה גוף מוזיקלי מקצועי הרואה בטיפוח מצוינות תלמידי כלי הנשיפה והנקישה בישראל ערך מרכזי ורב משמעות.

מאז הקמתה, מהווה התזמורת גוף ממלכתי שבמסגרתו זכו לקחת חלק מאות תלמידים מצטיינים אשר עם השנים רבים מהם הפכו למוזיקאים מובילים בקהילות נגני כלי הנשיפה והנקישה בארץ ובעולם. 

נגני כלי נשיפה וכלי נקישה צעירים, תלמידי קונסרבטוריונים ומוסדות לחינוך מוסיקלי מרחבי הארץ, נבחרים מידי שנה לנגן בתזמורת הלאומית הישראלית לאחר מיון מקצועי וקפדני ומשובצים בשתי תזמורות – בוגרת וצעירה.
לצד מתן ביטוי לטיפוח המצוינות וביצוע יצירות מופת בינלאומיות, אנו רואים חשיבות רבה בקידום וטיפוח היצירה הישראלית ויוצריה, ומידי שנה מזמינים יצירות מקוריות מטובי המלחינים והמעבדים הישראלים.
תזמורת הנוער הלאומית הישראלית, מצטרפת לקבוצה גדולה ומפוארת של תזמורות נוער לאומיות ברחבי העולם, ותוך זמן קצר מאז הקמתה, תפשה מקום של כבוד בקהילת התזמורות הבינלאומית עת הופיעה בכנס WASBE העולמי בקליפורניה שבארה"ב ובפסטיבל התזמורות של ארגון Eurochestries בשינגדאו שבסין. 
בקיץ הקרוב, תצא התזמורת לסיור קונצרטים בבנגקוק, תאילנד, בהזמנת אוניברסיטת מהידול, שם תופיע עם התזמורת הסימפונית הלאומית של תאילנד ותזמורת הסטודנטים של האוניברסיטה המארחת.
זכות גדולה נפלה בחלקי להיות חבר בצוות הובלת התזמורת הלאומית הישראלית ובשם כולנו אבקש להביע את גאוותנו הרבה בתלמידים המופלאים אשר פעמיים בשנה, בימי חופשה מלימודיהם בבתיה"ס, מתקבצים יחדיו לשעות רבות של נגינה משותפת למען הגשמת המטרות לשמן הוקמה התזמורת.
לסיום, אבקש להודות למר בצלאל קופרווסר, מנהל תחום הדעת מוזיקה בפיקוח על החינוך המוזיקלי במשרד החינוך, למנצחי התזמורת הלאומית הישראלית, למנהלות ומנהלי הקונסרבטוריונים והמוסדות המעניקים חינוך מוזיקלי מקצועי לתלמידים, למורות, למורים ולהורי התלמידים, לחברי ועדת ההיגוי של התזמורת, למדריכים המקצועיים והחברתיים ולכל מי שעוזר ותומך בהגשמת היעדים.

רן נחום

 

גל אלתרוביץ'

מנצח התזמורת הלאומית הבוגרת

יליד ישראל 1975. למד בבית הספר "תלמה ילין" ובאקדמיה למוזיקה בירושלים. את שירותו הצבאי עשה בתזמורת צה"ל. מייד לאחר שירותו נתמנה לנגן טרומבון בתזמורת הסימפונית חיפה.
שימש מורה, מנהל מוזיקלי ומנצח ראשי בבתי ספר וקונסרבטוריונים מובילים בערים: חיפה, עפולה, כפר סבא ועוד, כמו גם מנהל תכנית "צליל תיכון" של עיריית ראשון לציון והתזמורת הסימפונית ראשון לציון.

תלמידיו השתלבו במסגרות מובילות בתחומן, ובכללן: הסימפונית של תלמה ילין, הפילהרמונית הצעירה, תזמורת צה"ל, בית הספר למוזיקה על שם בוכמן-מהטה, הסימפונית ירושלים והסימפונית ראשון לציון.
שימש כמנצח בית בתזמורת הפילהרמונית הצעירה, תזמורת "סימפונט" רעננה, התזמורת הסימפונית ירושלים ובפסטיבל המוזיקה "BARD" בניו יורק, עם התזמורת הסימפונית האמריקנית. עוד בחו"ל ניצח על התזמורת הלאומית האקדמית בתיאטרון ה"בולשוי" במוסקבה. 
ניצח על כל התזמורות הסימפוניות המקצועיות בישראל ברפרטואר מגוון הכולל מוזיקה סימפונית, מוזיקה ווקאלית ויצירות בנות זמנינו בסדרות קונצרטים לקהל מנויים, קונצרטים לנוער ולמשפחה, קונצרטי גאלה מיוחדים במסגרת "פסטיבל ישראל" ועוד. בין האולמות בהם הופיע: היכל התרבות תל אביב, היכל התרבות מאיר ניצן ראשל"צ ואולם "הנרי קראון" בירושלים. תחת שרביטו הופיעו סולנים ידועי שם כוולדימיר ספיבקוב וקטיה ריצ'יארלי.
מעבד באופן מקצועי לתזמורות שונות: עיבוד בסגנון פנטזיה לשיר "ירושלים של זהב" נלמד בהשתלמות של משרד החינוך במסגרת תכנית "צליל ישראלי" ובוצע על ידי נגנים מהתזמורת הסימפונית של פיטסבורג, ארה"ב, במסגרת חגיגות יום העצמאות לישראל בעיר זו.
משמש כבוחן מטעם משרד החינוך ברסיטלי בגרות במוזיקה ובכנסי התזמורות הארציים השנתיים. הוזמן לשמש כשופט בתחרויות מוזיקה שונות.

 

יאיר משיח

מנצח התזמורת הלאומית הצעירה

ניגן טרומבון בתזמורת הנוער של ת"א, תזמורת צה"ל, תזמורת סימפונית חיפה וכנגן פרילאנס.
לימד נגינה והדריך הרכבים במרכזי המוזיקה בחולון, נתניה, יוקנעם, חיפה, התזמורת הלאומית ותזמורת בני הקיבוצים.
ניהל קונסרבטוריונים וניצח על תזמורות הנוער ביוקנעם עלית, טירת הכרמל, חיפה וכפר סבא וכן ניצח על תזמורות בני הקיבוצים, סימפונית חיפה, הקאמרית הקיבוצית נתניה.

בעל תואר ראשון במוסיקולוגיה, תעודת הוראה במוזיקה, מוסמך לניהול קונסרבטוריונים ומוסדות תרבות ובעל תואר שני במשפטים.

מאז שנת 2010 מנהל את האגף לתרבות בכפר סבא ומנכ"ל החברה הסוכנותית ספיר ומנצח תזמורת הנוער העירונית בכפר סבא.
מאז 2012מכהן כמנכ"ל החברה לתרבות הפנאי בכפר סבא.