מדרג ציונים - ג'אז

מתווה לבוחן/ת

בחינת בגרות במוזיקה - רסיטל ג'אז

ציוני הערכה ופירוט
כללי
בבואנו לתת ציון לנבחנים נפרשת בפנינו קשת רחבה של שיקולים ותהיות, היכן למקם את הנבחן המנגן בפנינו על סולם הציונים המקובל.

להלן מספר נקודות שמסייעות להביאנו לכלל החלטה:

מצוין
יינתן לנבחן אשר יכולותיו מרשימות אותנו במיוחד למן תחילת נגינתו, באופן שאינו משתמע לשני פנים: שליטתו הכלית מצויינת, ידיעתו את השפה והסגנון מובהקים, נגינתו את הקטעים מעידה על היכרות עמוקה וזמן רב בו צלל למצולות הז'אנר, בחירת הקטעים מרתקת והולמת את הדרישה לרב סגנוניות,

השיעתוק מאתגר ומבוצע בצורה מדוייקת, והשיחה עם הנבחן מעידה אף היא על האיכויות הנ"ל.

טוב מאוד
יינתן לנבחן שהרסיטל שלו עומד בכל הדרישות מבחינת שליטה ברפרטואר ובסגנון, כל הקטעים עומדים בדרישות הרפרטואר, מנוגנים בעל פה, ההרכב המלווה מצלצל בצורה מלוכדת וניכר שכל הדרישות של הרסיטל מולאו.

הנבחנים גם שבעי רצון מהשיחה עם הנבחן שמשקפת ידע של הנבחן.
טוב
ינתן לנבחן כאשר ניכרים חוסרים בשליטה הכלית, זרימת הסולו אינה טבעית, ולא כל הקטעים מנוגנים בעל פה. ניכר שנותרו אזורים לא מלוטשים שניתן היה להכינם כראוי עם עבודה יותר מסודרת והשקעה רבה יותר.

ניתן לנהל הנבחן שיחה על נושאים תאורטיים, אך תשובותיו מגומגמות וניכר שהשליטה אינה טובה.
כמעט טוב
יינתן לנבחן בהצטבר כשלים מרובים וניכרים לאוזן: רמה טכנית לא טובה, לרבות צליל, חוסר יכולת לאלתר בהלימה להרמוניות, נגינה שאינה בעל פה, תחושה ברורה שהסולו הוכן מבעוד מועד ואין יכולת אמיתית של אלתור ויצירה בו במקום כמתבקש.

ההרכב המלווה אינו מגובש והנבחן אינו "מנהל" אותו, ויכולת השיחה עם הבוחנים מאד מוגבלת, והבוחנים נאלצים "לחלוב" את התשובות מהנבחן.
מספיק ומטה
יינתן לנבחן שהבחינה שלו מעידה על חוסר מוכנות משווע וחוסר היכרות עם הסגנון, השפה ועם הבנה של מה נדרש מנגן ג'אז. נבחן שאינו שולט כראוי בכלי הנגינה, שהיכרותו עם הסגנון מאד בוסרית, שניכר שאין לו מספיק ניסיון בנגינת אנסמבל ו/או נגינתו עם המלווים אינה מספקת, הקטעים וההרמוניה אינם שגורים בנפשו ובדר"כ גם לא יכול לנגן בעל פה וכמובן שאין שליטה מדוייקת.

ככל שרמת אי-המוכנות גבוהה יותר, ילך הציון וירד.

גם השיחה עם הבוחנים תעיד על חוסר הבנה גמורה של המטריה המוסיקלית נשוא הבחינה.

יוסף, כי במקרה של בחינה מביכה, שמעידה על זלזול, פשוטו כמשמעו, וחוסר מוכנות זועקת לשמים, חוסר היכרות משווע עם הסגנון, רפרטואר וביצוע מספק – יביא לציון נכשל.
כל מה שמתחת למספיק, לא רלוונטי – זה מאוד נדיר .
הוגש תלמיד לא מתאים, לא מוכן שם צריכה להידלק נורה אדומה.
האמור לעיל לנבחן ונבחנת ונכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד !
תת קטגוריות ופירוט
מיומנות נגינה/שירה
שליטה טכנית בכלי הנגינה, יכולת לנגן משפטים מוסיקליים ברמה טכנית גבוהה ובצליל טוב ומקרין, נגינה מכוונת, שליטה מספקת בכל המנעד הכלי, מנעד דינמי מרשים ומגוון, לכלים מלווים יכולת הפרדה בין הנגינה הסולנית לנגינה המלווה, נגינה "ב- time ."
הבנה מוזיקלית
היכרות עם מאפייני הג'אז, הבנה הרמונית של הקטע המנוגן, היכולת לנגן משפטים סגנוניים ומסוגננים )"פראזות"( בהלימה לתשתית ההרמונית של הרגע, היכולת לבנות סולו בצורה משביעת רצון ובחירה מושכלת של חומרים מלודיים והרמוניים.
שליטה בטקסט
שליטה והיכרות עם שפת הג'אז, עם משפטים סגנוניים מוכרים ומובהקים, היכולת להבליע בתוך הסולו משפטים מצוטטים בהיקף כזה המבהיר את הבנתו של הנבחן את יסודותיו המובהקים של הסגנון, הבנה של מאפייני הסגנון הנדרש לביצוע קטע מסויים. יודגש, כי נגינה בעל פה בלבד אינה מספקת את הקטגוריה הזו.
ככל והציון נמוך יותר, יש לפרט יותר בדפי ההערכה את הסיבות לציון הנמוך בכל אחת מהקטגוריות, ועל הבחינה בכללותה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email