מדרג ציונים

מתווה לבוחן/ת

בחינת בגרות במוזיקה - רסיטל

ציוני הערכה ופירוט
מצוין
רסיטל ברמה גבוהה במיוחד / נוסף לתכנית שעומדת בדרישות הפיקוח ומהווה התייחסות נכונה לתקופות וסגנונות שונים, ישנה שליטה טכנית מצוינת והבנה מוזיקלית בוגרת שמשתקפת בהבעה.
טוב מאוד
עושה את הרסיטל ככל הנדרש / שליטה / נגינה רב פרקית של יצירה אחת / כל היצירות מקוריות בהתאם לתכתיבים – תבחינים / כל היצירות עונות על כל הדרישות במלואן / כל הדרישות מולאו עד תום ומולאו טוב מאוד.
כמעט טוב מאוד
חוסרים קטנים לא משמעותיים, אבל יש חוסרים / תוכנית: חלק מהתוכנית ברמה נמוכה / יצירה: אחת או שתיים מהתוכנית-מהרפרטואר מנוגנת באופן לא מאתגר לגמרי. / חומר מקורי – באופן פורמלי יותר מידי עיבודים ולא חומר מקורי. / טכניקה – טכניקה טובה אבל קצת ע"ח איכות צליל. שני ההיבטים חשובים לא תמיד הולכים יד ביד. לפעמים טכנאים טובים בלי צליל, או צליל מצוין עם סרבול מבחינה טכנית.
טוב
יכול לגשת לרסיטל הכל ישנו אבל חסרים:הפקת צליל, רמת הפנמה ובטחון של נגינה, הנגינה היא הישרדותית. דברים לא מעובדים עד הסוף, נשארו פינות לא סגורות, לא מסודרות, רמת שפשוף , תוכנית לא מופנמת רק מנוגנת.
כמעט טוב
עולים קשיים : בעיות בטקסט, בעיות בטמפו (טמפים), מהיר שמנוגן באיטיות, הפקת צליל – צליל לא יציב , כיוון פנימי לא טוב, מכלול של בעיות שנשארו כבעיות לא פתורות, קשת דינמית – הכל מאוד שקט או הכל מאוד צרחני, טעויות בטקסט, כשל בע"פ.
מספיק
הפסקת נגינה באמצע היצירה, מתבלבל לא בטוח לא מצליח.
כל מה שמתחת לא רלוונטי – זה מאוד נדיר .
הוגש תלמיד לא מתאים, לא מוכן שם צריכה להידלק נורה אדומה.
האמור לעיל לנבחן ונבחנת ונכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד !
תת קטגוריות ופירוט
מיומנות נגינה/שירה
יכולת טכנית ושליטה טכנית א) בחירה מושכלת של טמפו ביצירות השונות  ב) שמירה על הטמפו הנבחר לאורך הפרקים/החטיבות ביצירה אינטונציה תקינה, ובכלי נשיפה שמירה על אינטונציה לאורך זמן ליטוש ארטיקולטיבי או ליטוש בארטיקולציה, או ארטיקולציה: שליטה, ליטוש וגיוון צבעים וגוונים/ניואנסים בהפקת הצליל.
הבנה מוזיקלית
אינטרפרטציה אישית משכנעת, פיסוק וארטיקולציה משכנעים והגיוניים, הבנת מבנה היצירה והמחשתו הלכה למעשה במהלך הביצוע, טיפול מושכל במרקם, רגישות הרמונית ומיומנות בנגינה רב-קולית (מיועד לפסנתרנים ונגני כלים הרמוניים / רב-קוליים)
שליטה בטקסט
ביצוע נאמן להנחיות המלחין, ללא שגיאות ושיבושי טקסט, דיוק רתמי , התבססות על הוצאות נאמנות למקור.
הערות לכלים :

פסנתר :
שימוש בפדל : פדליזציה מוקפדת,  אפקטיבית ומותאמת לסגנונות השונים.

קשת :
איכות הויברטו והתאמתו לסגנון וליצירות השונות, שימוש מיומן ומשוחרר בקשת (טכניקת יד ימין)

נשיפה :
התייחסות ליישום הטכניקות הנשימתיות הרלוונטיות לכל כלי.

זמרים :
דיקציה ברורה ומוקפדת בכל אחת מהשפות המושרות, הגשה נאותה של הטקסט והמחשה אפקטיבית של הקשר בין המילים למוזיקה, עיצוב מושכל של הפן הדרמטי (באופרה)

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email